Psykologit: Suosikkielokuva "Nälkäpeli" ehkä haitallinen lapsille
Sunnuntai 25.3.2012 klo 16.32
Vanhemmat ja psykologit ovat huolissaan hittielokuvan vaikutuksista pieniin katsojiin.
http://www.raumalainen.fi/sites/default/files/imagecache/Luettavaa/luettavaa/2332012/hunger2.JPG
Nälkäpeli sisältää yli 20 kuolemaa
Nuorten keskuudessa suositun kirjatrilogian ensimmäiseen osaan pohjautuva uutuuselokuva Nälkäpeli on noussut puheenaiheeksi ympäri maailmaa.
Filmi, jonka uskotaan tekevän 100 miljoonan dollarin tuoton pelkästään tänä viikonloppuna Yhdysvalloissa, on nostanut huolta amerikkalaisvanhempien keskuudessa. Scifi-draamassa lapset pakotetaan julmaan tosi-tv-ohjelmaan, jossa he joutuvat surmaamaan toisiaan. Elokuva sai ensi-iltansa perjantaina niin Suomessa kuin muuallakin maailmassa.
Fox News -uutiskanavan haastattelemien asiantuntijoiden mukaan vanhempien huoli ei ole täysin turha.
- Elokuva, jonka suositusikäraja on 13 vuotta, sisältää yli 20 kuolemaa. Nuoret lukijat eivät ole ehkä hahmottaneet Nälkäpeli-kirjojen sisältämää väkivaltaa. Elokuvassa kokemus on erilainen ja todellisempi. Se voi järkyttää lapsia, kehityspsykologi Shoshana Dayanim sanoi Fox Newsille.
Suomessa Nälkäpelin ikäraja on 12 vuotta.
Psykoterapeutti Fran Wallfish kertoi puuttuneensa tilanteeseen, kun hänen 12-vuotiaan potilaansa isä kertoi ostaneensa tyttärelleen lipun Nälkäpeliin. Wallfish oli kehottanut jättämään elokuvareissun sikseen, koska tyttö kärsii peloista.
IL